Inteligentny budynekPREZENTACJAOFERTAO FIRMIEWSPÓŁPRACAKONTAKT

INSTALACJE INTELIGENTNE

 

Oferowane na rynku systemy inteligentnych budynków można podzielić na otwarte i zamknięte. Najpopularniejszym i w zasadzie jedynym reprezentantem pierwszej grupy jest KNX, zrzeszający ponad 150 firm produkujących sprzęt wykorzystywany w zakresie integracji i automatyki budynków. W systemie otwartym KNX, w jednej instalacji można skutecznie łączyć podzespoły dowolnych producentów, wytwarzających urządzenia wykonane zgodnie ze standardem KNX. System daje możliwość integracji oświetlenia, żaluzji i rolet, wentylacji i klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa, multiroomu, stacji pogodowej i podlewania ogrodu. Ponadto pozwala monitorować i sterować instalacją zdalnie (przez Internet lub SMS) oraz komunikować się z innymi systemami. Standard KNX oznacza elastyczność programowania funkcji w trakcie użytkowania oraz przyszłej rozbudowy. Możliwość wyboru z ponad 150 wytwórców sprzętu powoduje, że nawet najbardziej wybredny Klient znajdzie design i funkcjonalność, które będą mu odpowiadały.    

Przykładem systemu zamkniętego jest konkurencyjny LCN. Jego funkcje są bardzo podobne do oferowanych przez KNX. Różnica tkwi w kwestiach technicznych. Jest to system zdecentralizowany - urządzenia sterujące umieszczone są w puszkach podtynkowych a  zamiast przewodu magistralnego łączącego poszczególne elementy systemu KNX, elementy LCN komunikują się za pomocą dodatkowej żyły dokładanej do standardowego oprzewodowania.
Innymi przykładami przewodowych systemów zamkniętych są Sienna, Teletask (Emiter), My Home (Bticino).

Obok rozwiązań wymagających odpowiedniego oprzewodowania budynku na etapie budowy bądź remontu istnieją instalacje bezprzewodowe, możliwe do zastosowania w wykończonych wnętrzach. Przykładem może być X-comfort. Dodatkowo, większość producentów sprzętu KNX (Hager, Jung, Merten, Gira i in.) produkuje zamknięte systemy bezprzewodowe o funkcjach porównywalnych do oferowanych w rozwiązaniach przewodowych.

Decydując się na system zamknięty (często tańszy niż KNX) należy wziąć pod uwagę, że do jego wykonania mogą zostać zastosowane wyłącznie urządzenia producenta oferującego dany system. Przy możliwości wyboru osprzętu KNX z ofert ponad 150 wytwórców, takie ograniczenie dla części Klientów wydaje się być mankamentem.

 

Panel klienta LimeLine
English Polski


PANEL KLIENTALogin:
Hasło: